Поштујмо различитости и градимо заједништво

Сваког 21. марта обележава се Светски дан особа са Дауновим синдромом. На овај дан широм света организују се кампање,  радионице и догађаји који промовишу инклузију, равноправност и подршку особама са Дауновим синдромом. Људи често носе различите чарапе као симбол прихватања различитости и јединствености сваког појединца.

Овај датум је данас обележен и у Основној школи за ученике са сметњама у развоју и инвалидитетом „Смех и суза” прво пригодним програмом у ком су учествовали ученици обе алексиначке осмолетке, а потом и ликовном радионицом у коју су се укључили и чланови Друштва МНРЛ Алексинац.

− Ми као школа за децу са сметњама у развоју и инвалидитетом водимо рачуна о свим тим датумима који представљају неку различитост у друштву да их обележимо. И не само тај датум да обележимо, већ да тај дан не буде само један дан важан за ту посебну заједницу него да их имамо у виду 365 дана, а на тај дан само да људима скренемо пажњу и да им укажемо да међу нама живе и такви људи и да имамо емпатију према њима. На наше акције увек се одазову наше комшијске школе „Вожд Карађорђе” и „Љупче Николић”, а и добро је да се деца у оквиру те инклузивне наставе друже, упознају, виде и различитости. Добро је за развој наше и типске деце − појаснио је Предраг Павловић, директор ове образовне установе.

Иначе, особа која има Даунов синдром рођена је са вишком хромозома, 47 уместо 46 хромозома. Ово генетско стање обично утиче на нечије способности учења и физичка обележја. То није болест, обољење, или стање којим неко може да се зарази. Даунов синдром се дешава природно и нема познати узрок. Често се по изгледу лица може поставити дијагноза још код новорођенчади. Бебе обично имају малу главу, широко размакнуте и косе очи. Нос и уста су умањени, тонус мишића је снижен, а зглобови су им изузетно савитљиви. На длановима испод четвртог прста  налази се бразда. Скоро половина беба рођених са Дауновим синдромом има срчану ману.

 У већини случајева Даунов синдром није наследна болест и јавља се у свим расама и у свим економским слојевима.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

10 + 18 =