Полагањем цвећа код споменика у Суботинцу и спомен-костурнице испред Основне школе „Љупче Николићˮ у Алексинцу данас је обележена 82. годишњица погибије алексиначке групе Озренско-паризанског одреда у Суботинцу. Цвеће је положила делегација Општине Алексинац коју су чинили Милош Милошевић, заменик председника општине, Маријана Радивојевић, заменица председника Скупштине општине и Данијела Павловић, секретар СО Алексинац.
Цвеће на спомен костурницу положили су и представници Удружења бораца народнооослободилачких ратова и Удружења резервних војних старешина. Међу онима који су одали почаст погинулим партизанима Озренског одреда и ове године су били њихови потомци.
Међу њима је био и Миодраг Миловановић, успешан алексиначки привредник, унук Дракчета Миловановића који је за наш медиј казао да њему и породици значи што његов деда није заборављен и да није узалуд дао свој живот, да му је драго што се та сећања негују и нада се да ће и убудуће тако бити.
Нашег саговорника смо подсетили да је било време када су се доводила у питање патриотска и ревулиционарна опредељења погинулих озренских партизана.
− Тешко сам то преживљавао, али ја знам да је мој деда чист у души. Он потиче из богате сељачке породице и њега су идеали натерали да крене овим путем, тако је и изгубио живот. Његов отац је обешен, имовина попаљена, притом није имао никакве личне користи. Њему лично је можда много било боље да није кренуо овим путем, да је преспавао рат и да није гинуо за своје идеале и идеје − каже Миловановић, свестан шта је све његов деда жртвовао за своје идале.
И поред тога овај Алексинчанин није оптерећен идеолошком мржњом и каже да искуство из прошлости треба да укаже младим генерацијама шта се дешава када дође до неслоге и расцепа међу народом.
− Судбина српског народа је таква, трагична сама по себи, и лично мислим да је једини пут управо овај пут којим сада идемо да се те, да кажем супротстављене стране помире коначно, а да ови млађи имају пример шта се дешава када дође до неслоге и до расцепа и политичког и свакојаквог, где су се породице раслојавале, где су једни ишли на једну, други ишли на другу страну. Лично мислим да то није лоше као један позитиван пример да знамо којим путем више не требамо ићи − каже Миловановић на наше питање о томе шта нас историја учи.
Полагању цвећа на споменик у Суботинцу присуствовао је и тамошњи председник Савета месне заједнице Бојан Јаћимовић.