Претходних година део јавности углавном са правом је тражио да комунална хигијена у граду буде на вишем нивоу и да се почне са селекцијом примарног отпада, што је већ увелико пракса развијенијег дела света. Од пре неколико месеци у ширем центру Алексинца уређен је простор где су постављени контејнери за више врста отпада.
Делимичним погледом у те посуде за смеће, које су различите боје и на којима је обележен знак за пластику, стакло, хартију, а оне црне необележене су за остали комунални отпад који се одвози на депонију, може се све и свашта видети али никако уредно сортиран отпад. И уместо да из контејнера за пластику, стакло и хартију смеће оде на рециклажу, због наше лењости или необавештености, а можда и бахатости што је најгоре, попут и бацања помешаног отпада, оно одлази на градску депонију која се само увећава и постаје место нашег еколошког огледала.
Да нам је свест о заштити животне средине на ниском нивоу показују и подаци добијени из Јавно комуналног предузећа „Комуналне услуге” , коме је поверено припупљање отпада.
‒ У претходне, отприлике три недеље од како су постављени контејнери за пластичну амбалажу, односно за РЕТ амбалажу, нажалост врло мало сортиране чисте пластике је у тим контејнерима. Смеће се и даље меша и када дођемо да празнимо жуте контејнере, односно контејнере за РЕТ амбалажу, затекнемо сво остало смеће измешано унутра – каже директор „Комуналних услуга” Далибор Марковић.
Први човек овог јавног комуналног предузећа још једном је замолио кориснике услуга да приступе селектирању примарног отпада што је изузетно значајно за унапређење јавне хигијене, а нарочито за заштиту животне средине.
‒ Стога апелујем још једном на све кориснике наших услуга да се сви заједно потрудимо да што већи проценат смећа рециклирамо. Овог момента као што, ја се надам, и сви знају постоје контејнери за картонску амбалажу, за стаклену амбалажу и постоје контејнери за РЕТ амбалажу. Све што не иде у та три контејнера иде у остале црне контејнере и тамо је смеће које завршава на депонији, а ово остало би требало да заврши као материјал за рециклажу – поручује овај саговорник у изјави за наш портал.
Сумирајући утиске из ове три недеље како се скупља овакав вид отпада Марковић каже да се више од 50 посто смећа и даље меша и онда оно не може да иде у даљу процедуру за рециклажу, већ све то заједно заврши на депонији која је већ преоптерећена. Он је још једном позвао да се вратимо идеји о рециклажи разних врста отпада и први услов је наше сортирање смећа приликом његовог одлагања у контејнере.