Корманке показале донаторима из Словеније резултате економског оснаживања

Учешће чланица Етно удружења из Кормана у Пројекту „Оснаживање женског предузетништва и улога жене на селу у југоисточној Србији”, се показало као веома успешним након што су сумирани резултати приликом јучерашње студијске посете представника донатора, Владе Републике Словеније, Каритаса Словеније и Каритаса Београдске надбискупије. За учеснице пројекта били су организовани различити едукациони скупови, као и путовања у Словенију, а обезбеђена је и одређена опрема, као и наступ на сајмовима. Финансијско учешће у пројекту је имала и Општина Алексинац.

У корманском удружењу су поносни што су у трећем кругу пројекта и већ девет година сарађују са овим донаторима. Истичу значај организовања студијских путовања у којима су чланице учествовале.

‒ Ишли смо ми у Словенију већ три године узастопно. Друго, обезбеђују нам штанд на највећем сајму у Београду, Сајму хране и пића, где ми проналазимо наше будуће купце. Поред тога што су нам обезбедили белу технику и све ово што се налази у просторији, опрему од инокса, они нам обезбеђују амбалажу, и етикете, визит-карте. Нама то пуно значи, јер све по мало то износи доста ‒ каже Џемина Николић, уз напомену да саме не би могле да издвоје толико новаца да све финансирају.

Председник општине Алексинац Далибор Радичевић изразио је задовољство што су локална самоуправа и Етно удружење из Кормана заједно учествовали са Каритасом на пројектима од 2017. године.

‒ Кроз три пројекта дошли смо до тога да Етно удружење има доста добро опремљен производни програм овде у Корману. Захваљујући и њиховој вредноћи и њиховој жељи да нешто ново науче кроз програме подршке, кроз едукацију, кроз студијске посете, кроз посете сајмовима и те како смо остварили добре резултате, на чему им ја уједно и честитам. Захвалио би се и Каритасу на њиховом учешћу на овом пројекту ‒ казао је Радичевић и наговестио да ће Општина и даље да учествује и помаже удружењима која су активна и која хоће да раде.

Јана Лампе, вођа међународне помоћи при Каритасу Словеније, напомиње да су у овој организацији јако задовољни сарадњом са алексиначком локалном самоуправом и са оним што су у протеклих девет година урадили на пројектима за жене које суфинансира Министарство за спољне и европске послове Републике Словеније јер жене су у фокусу њихове међународне развојне сарадње.

У овом пројекту није само општина Алексинац, већ и општине Власотинце и Бабушница, као и град Пирот и жене које се баве прерадом млека, воћа, поврћа и сеоским туризмом. Јана је јако задовољна што је видела да ова средства која долазе од словеначке владе су стварно корисна за ове сеоске жене, јер сада имају више купаца, а обуке су им помогле да успешно наступе на сајмовима и оформе продају преко фејзбука.

‒ Жене из Кормана су стварно специфичне јер су удружене и раде заједно и ово је специфично јер су установиле ову производну линију, наравно кроз подршку општине Алексинац  која је дала обновљене просторије. У другим општинама жене раде појединачно, свака за себе, али су добиле идеје да се и оне удруже и направе удружење. Десило се да су се у општини Бабушница четири жене које се баве туризмом удружиле и направиле удружење. Тако да су жене из Кормана добар пример другим женама да се удруже и тако промовишу намирнице, манифестације и остало. Оне су нешто посебно ‒ казала је Лампе.

Према информацијама које смо добили од наше саговорнице, укупна вредност свих активности у оквиру овог пројекта износи око 170.000 евра. Од тога, 150.000 евра обезбедило је словеначко Министарство за спољне послове, а остатак је дониран од стране Каритаса Словеније.

Пројекат је реализован уз сарадњу неколико партнера, укључујући општине Кочевје, Раскрижје, Пољопривредну и шумарску комору Словеније. Они су донели стручност и знање, а као финални корак представници четири општине су имали прилику да посете Словенију и виде како се ова сарадња остварује у пракси. Један од значајних доприноса у овом пројекту било је и предузеће Т2, које је донирало 30 паметних телефона женама. Укупна вредност пројекта, који је имао широк утицај на локалне заједнице, процењује се на око 200.000 евра. Свака општина је добила око четвртине укупних средстава.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *