Изазов је пронаћи праву књигу за децу

Међународни дан књиге за децу обележава се на данашњи дан од 1967. године. Тај дан је установио УНЕСКО, а иначе 2. април је и дан рођења Ханса Кристијана Андерсена, писца многих бајки и песама које су обележиле многима детињство.

Илустрација (извор: Гугл претрага)

Оно што истичу у овдашњој библиотеци „Вук Караџић” на данашњи дан јесте то да су деца најважнија популација која гравитира ка библиотеци и да од њих стварају велике читаоце и касније њихову читалачку публику. Њихов изазов у овом тренутку јесте да пронађу праву књигу за децу, односно да пронађу шта је то што њих интересује у овом свету мултимедија, у свету свих готових визуалних производа који им одвлаче пажњу од читања.

− Треба наћи праву меру и ми смо у библиотеци у том смислу доста одвојили средстава, преко 40 одсто нашег буџета за набавку књига је буџет за набавку књига за децу, а са друге стране ми смо библиотека која се стално бави децом. Обично се каже да се 2. априла организују разноразне манифестације везане за рад са децом, не, ми то радимо у току целе године, могу да наведем пример да смо у скоријој прошлости имали, пре пар недеља, Власту Ценића и Дејана Алексића који су гостовали у Алексинцу и били гости алексиначких основаца. Затим, ту су нам стално групе Предшколске установе „Лане” са којима непрестано радимо на разноразним темама, приближавамо им књигу − појаснио је Синиша Голубовић, библиотекар-саветник у овдашњој Библиотеци.

Он је најавио за наредну недељу радионицу која ће бити посвећена гимназијалцима на којој ће говорити о значају књиге и писаних извора, односно о писаним колекцијама које опстају хиљадама година.

− За ту генерацију је специфичан дигитални садржај, а ми ћемо управо да се потрудимо да им на неки начин дочарамо оно што је основно, оно што је елементарно, оно што постоји у библиотеци и оно што их свакако чека кроз њихово школовање и образовање. У сваком случају, могу да кажем да смо посвећени младој генерацији и да покушавамо да уз примену најсавременијих технологија и знања ипак на један класичан начин дочарамо вредности књиге за децу и оно што она значи младима − додаје Голубовић.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

17 − 2 =