Istorijski eseji nasuprot mitova i zabluda

O mitovima i zabludama srpske istorije dr Dejan Ristić u 40 eseja govori u dve publikacije izdate ove i prošle godine. U mitovima se dr Ristić bavi pitanjima poput, da li su zvona Notr Dama odjekivala zbog pobede Srba na Kosovu polju, da li je Stefan Nemanja jeo zlatnim viljuškama, gde su glave Lazara i Karađorđa, da li je Marko Kraljević junak ili turski vazal, da li je Vuk Branković izdajnik, da li je kraljica Draga u trenutka ubistva bila trudna, zašto na Titovom grobu nema petokrake i drugo.

Ovo je samo deo od 20 velikih dilema koje u knjizi „Mitovi srpske istorije” razvejava istoričar Dejan Ristić. Tragajući preciznim, istorijskim i naučnim činjenicama, autor je dokazao šta je mit, a šta se zaista desilo. Čitajući ove eseje, saznajemo kako su publicisti, narodni pripovedači, guslari, putopisci, pesnici, brojnim prelomnim događajima dodali svoje vizije, domišljali ih, doneli u novom ruhu.

U knjizi „Zablude srpske istorije”, koja je izašla ove godine, Dejan Ristić u još dvadeset poglavlja još strastvenije i ubedljivije pred čitaocima iznosi naše istorijske zablude i nepoznanice. Među njima su da li još uvek verujete da je hrabri Miloš Obilić rasporio turskog sultana Murata I na Kosovu polju, da li je Draža Mihailović bio prvi ustanik u Evropi u Drugom svetskom ratu, da li je Josip Broz Tito posetio Jasenovac i drugo.

Ovi uzbudljivi i autentični istorijski eseji objavljeni u dve knjige, promovisane krajem prošle sedmice u Aleksincu, predstavljaju rezultat obaveze nauke i istraživača da se veličanstvena i viševekovna istorija srpskog naroda rastereti i oslobodi teškog bremena mitomanije i istorijskih zabluda. To je pored ostalog poručio i sam autor u skoro dvočasovnom druženju sa aleksinačkom publikom.

 

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

3 × five =