Алексинац је од синоћ домаћин једне веома интересантне изложбе која би требало да изазове пажњу Алексинчана из више разлога. Поставка под називом „Пут на Исток краља Милана Обреновића: хаџилук и култура Оријента на српском двору”, која је синоћ отворена у овдашњем Дому омладине, како и сам назив упућује, односи се на једног од владара из династије Обреновић који је имао значајну улогу у развоју нашег града.
Друга важна чињеница је да су у конципирању изложбе ауторима др Снежани Цветковић и мср Дејану Вуколићу од велике помоћи биле путничке белешке рођеног Алексинчанина генерала Михаила Рашића „Са његовим височанством краљем Миланом на Истоку”.
Поменута поставка кроз различите експоната посетиоца води на једно занимљиво путописно сазнање које је краљ Милан Обреновић, након што је у 35. години живота абдицирао (одрицање) са власти и кренуо 1889. године на путовање ка Истоку и у Јерусалим, на коме је доживљавао почасти које су прикладне једном владару. У његовој пратњи је био и Алексинчанин по рођењу ађутант генерал Рашић који је након повратка са пута објавио књигу у којој је забележио многе детаље везане за краља, догађаје и пределе где је ова експедиција боравила.
Краљ Милан је занимљива личност наше историје, који је у своје време оспораван, а данас се све више признају његове заслуге за формирање снажне војске која је то показала у српско-турским и балканским ратовима. Рашић је у неким од тих периода био и војни министар који је допринео јачању оружаних снага тадашње Србије. Краљ Милан је био и добар познавалац уметности па и није чудо што је након повратка с поменутог путовања у дворским просторијама оформио оријенталну собу вредним еспонатима донетим са Истока. Нажалост, у мајском преврату када се окончала ера Обреновића, тај објекат је срушен, а поменути експонати су се касније појавили на аукцијама широм Европе. Тако се данас, по речима једног од аутора изложбе, ти краљевски предмети могу наћи у једном дворцу у Словачкој, који су донети након њихове куповине од стране једног угарског , мађарског, грофа чији је и поменути замак, који је тада био у монархији која се звала Аустроугарска. Од аутора се синоћ још и чуло да је након овог путовања краљ Милан постао верник који је строго поштовао пост и друга правила везана за упражњавање духовних и верских вредности.
То је само део приче о овој поставци за коју следи топла препорука да је треба обићи. Она је организована од стране Центра за културу и уметност Алексинац, у сарадњи са Музејом у Смедереву. У име домаћина о изложби и значају генерала Рашића на путовању са краљем говорио је кустос нашег музеја Александар Никезић, док су посетоце о самим експонатима упознали лично присутни аутори.
Изложбена поставка биће у алексиначком Дому омладине, који је у саставу Дома културе, до 10. априла.