Етно удружење „Корман” свечано ушло у нове просторије, били и гости из Словеније

Чланице Етно удружења „Корман” из истоименог алексиначког села су у суботу угостили делегацију састављену од представница Каритаса Словеније и Каритаса Београдске надбискупије, као и гошће двеју словеначких локалних самоуправа. Осим домаћица из Кормана госте су дочекале и представнице алексиначке општине на челу са заменицом председника Скупштине општине Алексинац Маријаном Радивојевић.

Корманке су биле учеснице пројекта „Оснаживање женског предузетништва и улога жене на селу у југоисточној Србији”, који се спроводи од 2020. године, и обухватио је 60 жена које се баве производњом традиционалне хране и пружањем услуга у сеоском туризму из четири локалне самоуправе, које су и биле партнер на пројекту, Алексинац, Власотинце, Бабушница и град Пирот.

Уз финансијску подршку Владе Републике Словеније и Каритаса Словеније, као и Каритаса Београдске надбискупије, за учеснице пројекта били су организовани различити едукациони скупови, као и путовања у Словенији. Укупно су 22 жене у оквиру пројекта обишле у општинама Кочевје и Разкрижје места где су могле да се упознају са више успешних пословних иницијатива које су реализоване у тамошњим селима. У оквиру овог пројекта било је програма који су намењени за набавку опреме и покретање послова који воћу и поврћу кроз прераду дају додатну вредност.

Јана Лампе, вођа међународне помоћи при Каритасу Словеније, је по изјави била позитивно изненађена шта су жене у овим општинама постигле у оквиру пројекта. Она је истакла како је приметила задовољство постигнутим и код жена учесница, нагласивши да је њима требало само мало ветра у леђа, да буду успешне, самопоузданије и да добију све већу подршку како од мужева тако и од целе породице. Лампе је навела и више резултата који су постигнути у разним областима од производње до електронске продаје и вештина које су учеснице унапредиле кроз разне обуке и међународна студијска путовања.

Њена колегиница Бруна Марђоновић Симоновић, координаторка пројекта у Каритасу Београдске надбискупије, није крила одушевљење поновног сусрета са Корманкама, који је увек срдачан, користан и у доброј атмосфери.

‒ Од првога дана су такве, заиста, и увек су биле расположене, насмејане, веселе, ведре. Сада су добиле и нови простор и на томе смо заиста срећни и поносни и оне су презадовљне. Ово је први пут да су оне данас у овом просору, организовале то свечано отварање. Како оне кажу то ће им много користити као удружењу да заједнички могу да спремају производе и да као удружење наступају на различитим манифестацијама ‒ каже наша саговорница.

Ова координарторка програма, осим што је одушевљена женама из Етно удружења „Корман”, позитивно је говорила и о њиховим активностима и о новим просторијама које ће им бити на располагању.

‒ Презадовољни смо оним што је урађено, прелеп је простор, светао, довољно је и велик за њих. Сада тражимо и начин како да им помогнемо да га опреме, јер без опреме сам простор нема неку велику функцију. Додуше оне га сада користе за дружења, за окупљање, за организацију, а полако ће кренути да ту спремају и храну и зимницу, да раде традиционалну производњу чиме се и баве ‒ уверена је Бруна Марђоновић Симоновић.

Жене из Кормана, које су учествовале у пројекту, су пријатно изненађене, јер су на поклон добиле и 9 мобилних телефона, који су им овом приликом уручени.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

two × 3 =