Деца воле да читају, Алексинац има „Читалиће”

Јуче смо обележили Међународни дан књиге за децу и још једном отворили тему да ли деца у овом дигиталном и видео добу читају књиге уопште, а нарочито у штампаном издању. Постоје различита мишљења, од тога да деца ретко читају књиге до тога да тај однос зависи од родитеља.

Занимљиви су закључци једне интернет продавнице опреме за децу која у понуди има и штампана издања за овај узраст. На њиховом сајту наводи се наводно осам родитељских грешака због којих деца не воле да читају књиге, а то су: дајемо погрешне књиге деци, ограничен приступ књигама, наглас читамо књиге само малој деци, не дајемо њима да изаберу књиге, нудимо деци прелаке књиге за читање, чинимо читање казном, ви као родитељ не читате и немате времена за читање. Затим следи за сваку констатацију објашњење зашто аутори сматрају ових осам чињеница битнима.

Не улазећи у валидност ових изнетих ставова може се рећи да старији доста утичу на приступ деце када је у питању њихов однос према књизи и читању. Наш колега и сарадник Власта Н. Ценић, песник из Дољевца, који након четрдесетогодишње успешне каријере наставника сада у школама широм Србије држи књижевне сусрете и радионице, сматра да љубав деце према читању није нестала.

‒ Деца воле да читају. Није тачно да баш нико не чита. Има и оне деце која читају. Све то зависи од утицаја родитеља и школе. Родитељи, школа и књига и библиотека то је то свето тројство које је важно за неговање и јачање љубави према књижевности ‒ каже Ценић уз поруку да деца у Србији читају и читаће.

Наш саговорник у изјави за Радио Алексинац није пропустио да нас подсети и на алексиначки допринос у промовисању књиге и читања код најмлађих.

‒ Ви у Алексинцу сте срећни зато што је Алексинац место рођења једне дивне Међународне манифестације „Читалићи” и ви се на најбољи начин борите за очување тих вредности какве су књиге ‒ поручује овај одличан писац и врсни аниматор.

После свега, ми старији би очигледно требало да размислимо и о нашем односу према књизи и читању, како би нам поколења била образованија, хуманија и поноснија на нас.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

fifteen − four =