Суочени са све дужим сушним периодима током године и несташицом воде, а како би одржали производњу, алексиначки пољопривредници, нарочито сточари у подбрдским селима, принуђени су да новац улажу у ископавање артерских бунара. Ове године у подјастребачким селима, у Гредетину и околини, урађено је на десетину артерских бунара, а појединачно свака инвестиција је стајала од 10 до 12 хиљада евра. И ранијих деценија је било бушења и тражења воде на сто и више метара, али се тај тренд знатно увећао од прошле године.
У тим селима постоје мали сеоски локални водоводи који су, нешто због климатских промена, а нешто и због њиховог неодржавања, све сиромашнији са водом. Уз неконтролисану употребу воде, они постају више узрок комшијских расправа – ко ненаменски троши воду, него што су решење. Проблем је и када треба чистити каптаже; све малобројније и остарело становништво нема радни потенцијал за газдовањем нерационалним водоводовима. И у бунарима је све мање течности која живот значи.
-Увек проблеми. Ми смо овде на крају, они тамо пустају воду, а док дође, ми по 15 дана немамо ни кап воде. Тако да нисам имала воду лек да попијем. Морала сам да идем по комшилук, да улазим у двориште и да затварам чесме. Зевале су краве, знојиле се… Крава брекће, исплазила језик, у шталу, само дува, мислиш да ће да падне. Носимо од деверове воде, од деверов бунар, то ти је… колико метра имаш ту, педесет метра, можда и више. Две кофе по 20 кила, то су 40 кила. Па ти види сад како је. А није била једна, него су биле 7, 8 краве и девет у шталу. И они тамо одврте, пусте, залевају… Ово је спас! – каже једна мештанка, по имену Милица, која има прилике да користи артерску воду, иако има у дворишту доведену и воду из једног од сеоских одовода.
И зато, свако ко је могао или се снашао, одлучио се за артерски бунар, не чекајући могућност да једног дана стигне вода из Акумулације „Бованско језеро“, односно из Фабрике воде „Бресје“. Пуне стаје и обори животиња не знају за скупе инвестиције и потребно време да се нешто изгради, већ желе и треба им одмах вода.
– Све већа суша и више вода нестаје у бунарима. Све су празнији бунари. Све већа суша. Једина шанса ти је артерска вода. Било је реч да ће да се доведе бованска вода. Ништа нико… Да ли не могу, да л` немају паре, шта се дешава не знам… Ако хоћеш да чуваш животиње, прво мора да обезбедиш воду па храну, јер без воду не могу, а без хране могу. Два дана могу да не једу, ал` не може један дан без воду. Једна крава попије 40, 60 литара воду на једно појење. Ако је лепо нахраниш, 60 литара попије, па ти види – каже наша саговорница.
Због новонастале ситуације са сушама, можда би требало да се размишља да се у оквиру Програма подршке за спровођење пољопривредне политике и политике руралног развоја, који се реализује из локалног буџета, предвиде средства за субвенције оним газдинствима која се одлуче за артерске бунаре. После такве мере на подручју једне локалне самоуправе, порасла је производња јагодичастог воћа.