Шест тимова састављених од ученика Техничке школе „Прота Стеван Димитријевић” и Алексиначке гимназије су у оквиру дводневног хакатона који се бавио заштитом и очувањем животне средине, одржаном недавно у просторијама алексиначког Каритаса, понудили су веома занимљива идејна решења из ове области.
Хакатон под називом „Решење засновано на природи” поред свог едукативног има и такмичарски карактер. Учесници су подељени у шест група и њихов задатак је био да понуде решења из области заштите животне средине у локалној заједници и имали су 24 сата да развију своје идеје и презентују их жирију.
Највише симпатија жирија имао је пројекат „Натријумске батерије за сигурну и здраву будућност Алексинца”, који су кроз једну заиста занимљиву и креативну презентацију представили чланови тима „Зелена околина”. Њихова идеја заснива се на производњи натријумских батерија које би могле да замене постојеће литијумске и њихову имплементацију.
− Доста смо се трудили. Заједничким радом и залагањем смо преставили нашу идеју. Она се заснивала на производњи натријумских батерија, у замену за литијумске, и пошто је то нешто што би могло да буде изводљиво на простору наше општине, ми смо ту идеју покушали да представимо жирију и осталим учесницима. Драго ми је што им се свидела и што су је наградили првим местом − открио нам је Вук Петровић, ученик Алексиначке гимназије и члан победничке екипе „Зелена околина”
Друго место освојила је екипа „Зелена група” и идеја „Рециклирање: кључ одрживости”, у којој су разматрали потенцијале рециклаже различитог отпада, док је треће место припало идеји „Зелени превоз Алексинац”, односно екипи „Планета у рукама”, која се бавила увођењем електричних бицикала и читавог система станица где би грађани могли да преузимају и остављају исте, као и њихову производњу.
Четврта и пета позиција припала је тимовима „Екосаобраћајци” и „Зелени отисак” за идеје одрживих решења у домену саобраћаја. У фокусу шестопласиране екипе „Соларци” били су соларни колектори, њихова намена и примена на локалном и глобалном нивоу.
Оцењујући понуђене идеје и пројекте Милош Палоц, пројектни координатор у Светској фондацији за природу Адрија (WWF Adria), још једном је изразио задовољство сарадње са овдашњим средњошколцима.
− Морам рећи да је гледати ове младе људе и идеје које настају у реалном времену и наду коју они имају да то остваре је веома инспиративно. Дакле, радити са младима, имати из прве руке прилику гледати како они креирају, како они стварају и колико они могу је једно невероватно искуство – каже наш саговорник.
Великом успеху хакатона допринели су и учесници претходног циклуса, одржаног у нашем граду средином јуна месеца, који су овога пута били у улози ментора и који су својим вршњацима и другарима помогли да идеје које развивају буду еколошки, економски и реално успешне.
Овај пројекат који се бави очувањем животне средине, организован је од стране Светске фондације за природу Адрија (WWF Adria) у оквиру регионалног пројекта „Play Jet” и плод је вишемесечног рада, када су у питању алексиначки средњошколци. Презентоване идеје и њихово успешно представљање на завршници плод су једног озбиљног рада учесника – ђака, ментора, координатора и свих који су били укључени.
Текст: С. Живковић, С. Урошевић
Фотографије: С. Живковић