Звук фруле доминирао Ражњем уз Билкићев и Даничин глас

Посетиоци 25. јубиларног Сабора народног стваралаштва „Дани Саве Јеримића” имали су прилике да уживају у фрулашким умећима 12 фрулаша који су се окупили на ревијално вече, у суботу 5. јула, на позорници у порти ражањске цркве. Они су у обавези били да одсвирају по једну песму и једно Савино коло које је он свирао или компоновао.

Вече је отворио домаћи фрулаш Никола Симоновић из КУД-а „Сава Јеремић“ из Ражња; из Бољевца и ове године је стигла Маја Константиновић, а из Крушевца Александар Гашић. Јубиларно окупљање није могло да прође без мајстора на овом инструменту Владу Баралића, који је добро познат ражањској публици, као и Милован Симић Мићко, који је од малих ногу учесник Сабора.

Јелисавета и Светозар Шутић из Београда су отворили други део вечери уз Павлета Обрадовића из околине Крагујевца. Из овог града на Сабор је стигао и Вук Дреновац. На сцени је заблистала и вишегодишња учесница Дајана Ђокић из Бруса. До краја вечери своја фрулашка умећа показали су Алекса Милетић из Старчева код Панчева и Веља Кокорић из Мустапића код Кучева.

Својим певачким умећима Сабор су обогатили Даница Крстић и Недељко Билкић, који су извели неколико нумера из својих репертоара. Њима се придружио и Саша Мркаљ, који је отпевао песму „Мој живот је сада рушевина стара“, аутора Бране Марковића (1936-2020), рођеног у оближњем Пардику.

Даница Крстић и Саша Мркаљ

Недељко Билкић је у изјави за наш медиј казао да је Сава Јеремић на тадашњој скромној фрули извлачио такве тонове који су скоро били немогући и издвајао се чистотом звука. Овај легендарни певач похвалио је и наступ младих фрулаша на јубиларном Сабору.

− Ова дјеца што су вечерас свирала, то је феноменално. То су тонови тако чисти као извор наш воде. То невероватно је да ова земља Србија и цела она бивша Југославија има толико талената, толико паметних људи да их други немају, него нам краду од Николе Тесле, Пупина па све на овамо − казао је Билкић.

Све извођаче пратио је оркестар Синише Вићентијевића и Народни ансамбл РТС-а под управом легендарног Бранимира Ђокића, који је својим хармоникашким умећем годинама обогаћивао ову манифестацију. У оквиру Сабора била је организована и ликовна колонија у Порти Цркве Свети Илија у Ражњу. Покровитељ Сабора је Општина Ражањ.

Постави одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *