Радови на спољњем уређењу светиње Света Тројица, или у народу назване Руска црква, у Горњем Адровцу настављени су ових дана. Приликом наше јучерашње и данашње посете овом месту затекли смо раднике како одстрањују садашње керамичке плочице и чисте заостали малтер.
Јуче је Горњи Адровац најпре посетила група туриста из Москве, која је када смо стизали управо одлазила, а затим смо видели и Јевгенија Баранова, директора Руског дома у Београду, како са стручним консултантом разледа оно што се на цркви ради.
У разговору са више лица незванично смо сазнали да се керамичке плочице, постављене 1903. године, одстрањују не због њиховог лошег квалитета или дотрајалости, већ због наводне неправилне њихове уградње. Уместо да одбијају воду, оне омугћавају њено сливање и продирање у фасаду и тако стварају влагу.
Сада је најбитније да су радови настављени после застоја због обезбеђивања средстава, прикупљања неопходних мишљења и дозвола, пошто се ради о заштићеном културном добру и одабиру нових плочица које се по поруџбини раде највероватније у Шпанији.
Приликом недавне посете, почетком јуна, министра културе у Влади Републике Србије Николе Селаковића сазнали смо и оквирну финансијску конструкцију планираних радова.
− Сазнали смо ту коначну цифру која би требало да буде близу четрдесет милиона. До сада је највећи приложник овом подухвату било Министарство културе са девет милиона и двеста хиљада динара, Министарство правде преко Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама учествовало је са шест милиона динара, Руски дом из Београда такође са шест милиона динара, министар без портфеља Ненад Поповић је помогао из буџета своје Канцеларије са три и по милиона динара, а општина Алексинац са два милиона. Процена је у овом тренутку да је за потпуни завршетак свих радова потребно негде још до тринаест милиона динара – изнео је тада Селаковић прецизне податке.
Он сматра да ће потребан новац бити обезбеђен, али да се неће стати само на спољашњој реконструкцији, већ би требало да се изведу радови и на унутрашњости цркве.
− Ми ћемо се потрудити да обезбедимо до краја године тај недостајући новац, а наше руске пријатеље и браћу смо замолили да, пошто су они вољни и те како да наставе учешће у обнови овог дивног храма, да нам они помогну са обновом унутрашњости, што ће рећи: обнова живописа, обнова иконостаса, мада је он у веома добром стању, али дакле, обнова потпуне унутрашњости храма би требало да буде прилог, односно донација наших пријатеља и браће. Нарочито, ако сам добро разумео из Јамалске области. Дакле, из оног азијског великог дела Русије и процена је у овом тренутку, то није прецизно урађена, тај пројекат унутрашње ревитализације и рестаурације тек треба да се уради, али је процена да ће његова цена бити ништа мање од онога што је цена спољних радова – предочио је тада министар.