Žut karton za medije na tribini o medijima

Velika sala niškog Univerziteta je bila mesto susreta poznatih  novinarskih poslenika sa Kosova i Metohije, sadašnjih Nišlija poreklom sa tog prostora, kao i građana zainteresovanih za dešavanja u ovoj, još uvek, makar formalno, srpskoj pokrajini. Povod okupljanja u četvrtak 21. aprila bila je promocija knjige eseja „Svedočenja i tumačenja” autora Đorđa Jevtića, dugogodišnjeg novinara raznih redakcija,  pored ostalog i Tanjuga od 1974. do 1997. godine sa KiM.

U knjizi je sabrano četrdesetak prikaza i eseja o srpskim stvaraocima na KiM. U tome je njena nesumnjiva vrednost i u istorijskom ali i u estetskom smislu. Ona je svedočanstvo života Srba na tim prostorima u jednom teškom vremenu, svedočanstvo njihovog stvaralačkog duha u borbi za opstanak. I pored tog izazova, autor nije zanemario i književnu vrednost nastalih dela, dajući preciznu i kritičku ocenu kroz estetske kriterijume.

Govoreći pozitivno o Jevtićevom radu i stvaralaštu, književnik i novinar Živojin Rakočević je na kraju pokušao da ceo taj period u stvaralačkom, životnom  i političkom ocenjivanju svede u tri reči – „mučnina zbog ideologije”. O autoru i njegovom delu svoje stavove su izneli i profesor dr Dragiša Bojović, Rada Komazec, glavna urednica „Jedinstva” i profesor dr Zoran Aracki.

Na ovoj promociji je bilo reči i o medijima i novinarstvu danas. Osim što su se prisutni na kratko podsetili  značajnih novinarskih  imena koji su ispisali ne samo istoriju novinarstva na KiM, već i jugoslovensku, izlagači su ukazali i na sadašnju srpsku medijsku scenu. Jevtić je istakao postignuća i mane nakon formiranja medija na srpskom posle potpunog medijskog mraka 1999. godine. Rada Komazec je predočila značaj postojanja i rada nedeljnika „Jedinstvo”, nekada dnevnog lista, kao svedoka življenja Srba na tim prostorima. Ona je napomenula da je redakcija ovih novina bila uvek uz svoj narod i da je napustila Prištinu kada su to zbog bezbednosti od nje zahtevale međunarodne snage.

Profesor dr Zoran Aracki, nekadašnji predavač novinarstva na više fakulteta i dugogodišnji novinar, ocenio je da su novinari ideološki podeljeniji nego samo srpsko društvo i pozvao ih da se izbore za profesiju, odnosno za istinito informisanje. Predsednik UNS-a Živojin Rakočević je, na osnovu iskustva stečenog u susretima sa stranim novinarima na KiM i njegovih boravaka u inostranstvu, zaključio da većina inostranih medija prati spoljnu politiku svoje vlade, ali, kada su u pitanju lokalni mediji, oni će odgovorno izveštavati prema svojoj sredini i kritikovaće društveno neprihvatljive pojave.

U diskusiju su se uključili posetioci tribine. Većina njih je bila nezadovoljna što je bilo slabog interesovanja lokalnih medija za ovu temu, npr. izostanak prisustva javnog servisa.

Na tribini su prisustvovali i aleksinački novinari, koji su autora upoznali još pre pet godina kada je bio gost jednog sličnog okupljanja u gradu na Moravici, a Jevtić je 2020. godine u rodnoj Sušici, kraj Gračanice, bio domaćin grupi novinara iz Aleksinca i Sokobanje.

Izdavač knjige je „Panorama – Jedinstvo”. Skup je organizova Studentski kulturni centar Niš.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

twenty + twelve =