U Domu omladine izložba posvećena generalu Černjajevu i ruskim dobrovoljcima

U Domu omladine sinoć je svečano otvorena izložba pod nazivom „Povratak generala: 145 godina od dolaska ruskih dobrovoljaca u Srbiju”, posvećena jedinstvenom događaju u istoriji ruskog naroda, koji se desio pre 145. godina, kada se prvi put pojavio fenomen vojnog dobrovoljstva, nezavisnog od države, a koje je podržalo građansko društvo, istaknuti predstavnici vojne, poslovne i naučne elite.

Autor izložbe je profesor dr Aleksej Timofejev, koji predaje savremenu istoriju na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Postavka izložbe je sačinjena od zbirke dokumenata i fotografija dobijenih mahom iz Rusije i koja govori o dolasku ruskih dobrovoljaca i ulozi generala Černjajeva u srpsko-turskim ratovima za oslobođenje Srbije.

Nakon svečanog otvaranja postavke usledilo je i zanimljivo predavanje dr Milana Piljaka sa Instituta za noviju istoriju Srbije, koji je govorio o dešavanjima u Rusiji i pozadini dolazka ruskih dobrovoljaca i pomoći u oslobađanju balkanskih država od Osmanskog carstva.

− Ono što je bilo značajno jeste da se tada javila ideja Panslavizma, koja je postojala ranije, ali je ovaj događaj nešto što je omogućilo da se ona prosto raširi, da dobije svoji neki cilj i imala je direktan uticaj na donosioce odluka u Petrovgradu, pre svega na Aleksandra Drugog i na Aleksandra Gorčakova, ministra spoljnih poslova, da pošalju dobrovoljce u Srbiju. Ta pomoć je bila vrlo nesebična, ljudi su žrtvovali svoje živote, skoro polovina dobrovoljaca je izginula i nikad nećemo saznati tačan broj dobrovoljaca ali se taj broj kretao od 4500 do više od 5000 vojnika. Tu nisu bili samo vojnici i oficiri, već i medicinsko osoblje i veliki broj medicinske pomoći koja je bila preko potrebna – kazao je dr Piljak u svom izlaganju.

Promociji ove izložbe prisustvovao je i Jevgenij Baranov, direktor Ruskog centra za nauku i kulturu „Ruski Dom” iz Beograda.

Izložba će za aleksinačku javnost biti dostupna još nekoliko dana, a na ulazu u Dom omladine nalazi se QR code koji možete skenirati svojim telefonom i koji će vas odvesti do detaljnog pojašnjenja čitave izložbe kroz tridesetominutni video sadržaj.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

1 × three =