Ražanj i ove godine bio u znaku kupine

Obilaskom zasada porodice Milenković u ataru sela Podgorac, jednih od najboljih voćara u tom kraju, održana je u subotu jednodnevna manifestacija „Dani kupine” koja se tradicionalno održava u Ražnju.

Milenkovići trenutno gaje kupinu na 15 ari, ali planiraju da za dogodine prošire zasad za još toliko. Zadovoljni su ovogodišnjim prinosom sorte čačanske bestrne što nam je i potvrdila Gordana Milenković, kako kažu u ovoj porodici, najzaslužnijom za dobar izgled zasada.

− Maltene od početka godine se radi baš dosta. Na jesen đubrimo, pa onda ih režemo kad stignemo na jesen, nekad u proleće i tako. Imamo oko 15 ari površine i nadamo se da naberemo sigurno preko 2 tone, jer je baš dobar prinos ove godine − rekla je Gordana prilikom obilaska zasada.

Oni su zadovoljni otkupnom cenom, ali kažu da uvek može bolje. Trenutna cena je 150 dinara, ali po računici proizvođača ona bi trebalo da bude bar 200 dinara.

Manifestacija „Dani kupine”, inače, okuplja poljoprivredne proizvođače iz ove opštine, koji osim što svoje proizvode prikažu posetiocima, imaju priliku i da prisustvuju stručnom predavanju.

Prema ustaljenoj tradiciji, posle zvaničnog dela usledilo je predavanje. O proizvodima od kupine i uslovima prerade okupljenima je govorio dr Jovan Ćirić, dipl.ing. tehnologije prehrambenog inžinjerstva.

Pre početka predavanja, prisutne je pozdravio Dragiša Todorović, pomoćnik predsednika opštine Ražanj.

− Mi smo ovu manifestaciju zamislili tako da omogućimo našim voćarima, pre svega, da se okupimo, da razmenimo mišljenja. Ove godine nismo uspeli da dovedemo goste iz Arilja zato što su i oni imali svoju manifestaciju, ali sledeće godine biće deseta jubilarna i onda ćemo praktično da to dosta više omasovimo. Ove godine je ovako kako je, međutim, iduće godine to će biti daleko, daleko šire − rekao je Todorović i dodao da je problem, kada je u pitanju proizvodnja kupina i svog drugog voća, upravo taj da su te promenljive cene izazivale i različitu dinamiku podizanja voćnih zasada.

Nažalost, polako se poslednjih godina površine pod kupinom smanjuju, tako da u ovoj lokalnoj samoupravi procenjuju da na teritoriji ove opštine imaju oko petnaestak hektara. Prošle godine je bila solidna cena, međutim bila je itekako solidna cena i za hladnjačare, jer su oni u nekom periodu prodavali smrznutu kupinu i po 7.5 evra, a od kupinara su otkupljivali po 150 do 200 dinara.

I ove godine „Dane kupine” u Ražnju pratila je izložba poljoprivredne mehanizacije firmi iz okruženja, a pored njih, na štandovima su bili zastupljeni i prerađivači voća, proizvođači pesticida i udruženja koja neguju tradiciju i ručne radove. Organizator manifestacije je i ovog puta Udruženje voćara i vinogradara „Ražanjˮ iz Ražnja.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

one × 1 =