Mesto odakle je krenula iskra slobode

Nizom aktivnosti u crkvi i porti svetinje „Svetih Arhangela Mihaila i Gavrilaˮ u Deligradu obeležena je je juče, 4. septembra, 216. godišnjica čuvene bitke u ovom mestu iz 1806. godine kada su srpski pobunjenici predvođeni Karađorđem uspeli da odole prodoru turskih snaga.

Nakon opela koje je služio Episkop niški Arsenije, državne delegacije i predstavnici udruženja su položili vence na spomen kosturnici koja se nalazi u crkvi.

U ime Vlade Republike Srbije venac je položio Miodrag Kapor, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, delegaciju Opštine Aleksinac je predvodio predsednik Dalibor Radičević, zatim izaslanik NJKV prestolonaslednika Aleksandra Dejan Bogdanović, a senima ratnika poklonili su se i predstavnici Vojske Srbije, Udruženja rezervnih vojnih starešina Aleksinac i UBNOR-a Aleksinac i brojnih udruženja građana opredeljenih za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije.

Događaju je bio prisutan i državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Čedomir Rakić.

U ime domaćina goste je pozdravio prvi čovek aleksinačke lokalne samouprave, Radičević, istakavši značaj obeležavanja ovih datuma iz naše prošlosti.

− Značaj bitke na Deligradu je veliki ne samo za opštinu Aleksinac nego i za celu Srbiju. Ovde na ovom mestu se branila čast, sloboda i dostojanstvo Srbije . Zato je ovo prilika da se još jednom podsetimo naših slavnih predaka koji nisu žalili da svoj život daju za slobodu Srbije − rekao je Radičević.

Državni sekretar Kapor obraćajući se prisutnima je kazao da naši slavni preci nisu razmišljali o ceni slobode u koju se upuštaju, jer su znali da je ta cena najveća, da se sloboda brani i plaća životom, zato je veliki broj njih utkao svoje živote u slobodu koju mi danas živimo.

− Njihova je pobeda snažno odjeknula ne samo srpskim krajevima, nego širom porobljenog sveta, pre svega pravoslavnih zemalja. Probudila je nadu da sloboda može da bude dostižna i podstakla je i druge da se podignu na pobunu protiv turske vlasti i bilo je jasno da je fitilj slobode koji su potpalili Krarađorđevi ustanici i pobede na Mišaru, Deligradu, Ivankovcu nezaustavljivo su pokrenuli razbijanje osmanlijskog carstva. Kako su nama preci predavali tradiciju još je veća naša obaveza, dužnost i odgovornost da negujemo sećanje na njih i da prenesemo ovim pokolenjima koja dolaze i onima koji će doći iza. Ako mi i naši potomci budemo znali odakle dolazimo i koliko smo platili slobodu koju mi danas zajedno živimo to ćemo bolje moći držati pravac i znati kakvu budućnost želimo − dodao je državni sekretar Kapor prilikom obraćanja.

Nakon ceremonijalnog dela obeležavanja 216. godišnjice Boja na Deligradu održan je prigodan kulturno-umetnički program u organizaciji Centra za kulturu i umetnost iz Aleksinca.

 Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, uz tehničku pomoć Opštine Aleksinac, bilo je organizator državne ceremonije uz vojne počasti.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

13 − eight =