Makedonski sindikalci u Ustanovi „Lipovacˮ

Delegacija Saveza sindikata Makedonije (Sojuz na sindikati na Makedonija) predvođena predsednikom Darkom Dimovskim boravila je juče nakratko u Aleksincu, sa željom da sagleda mogućnosti organizovanja zajedničke radionice sa srpskim kolegama. Tema bi bilo ukrupnjavanje sindikalnog članstva, kao i razmena iskustava u radu sindikalnih organizacija. Tom prilikom boravili su i u Ustanovi „Lipovacˮ gde su sa direktorkom Milenom Maksimović razmotrili mogućnost da deo ovog kolektiva bude domaćin dela planiranog skupa, odnosno pruži usluge učesnicima radionice.

Naša redakcija je iskoristila priliku da sa sindikalcima iz Severne Makedonije razgovara o nekim njihovim iskustvima i dostignućima. Kako su nam kazali, i njihovi radnici se bore za svoja prava, jer su nekadašnja društvena preduzeća uglavnom došla u vlasništvo, bez uloženog ili malo uloženog kapitala, sadašnjih gazdi, a nekadašnjih direktora i drugih mešetara. Nakon što je na čelo sindikata došlo novo rukovodstvo, kombinacija mlađih kadrova koji su doneli energiju i iskusnijih članova, koji pamte prava radnika iz nekadašnje velike zajedničke države, postignuti su rezultati na koje su veoma ponosni.

Jedan od tih postignuća je i povećanje minimalne cene rada na njihovih 18.000 denera ili naših 36.000 dinara. Nakon decembarskih protesta njihova Skupština (Sobranje) usvojila je 22. februara Zakon, a ova minimalna cena primenjivaće se od martovske plate. Zanimljiva su i njihova iskustva kada je u pitanju e-Savetnik.

– Ta aplikacija ima mogućnost prijave nepravilnosti za sebe, za drugoga i anonimno. Šta je povoljnost te aplikacije? Te prijave istovremeno stižu u Savez sindikata Makedonije i u Državni inspektorat rada. Znači, to je jedna aplikacija koja povezuje jedne sa drugima, i ne može da se sakrije. Ukoliko neki radnik prijavi nepravilnosti o kršenju radničkih prava onda tu aplikaciju vide inspektorat i sindikat. Ako ne postupi inspektorat tu je sindikat Makedonije, on pošalje prigovor u kom stoji da je tog i tog datuma podneseno to i to i vi niste reagovali. Kad budu reagovali oni nas obaveste o ishodu, šta su uradili u tom postupku i gde su narušena radnička prava – kaže Dimovski, uz napomenu da je veoma zadovoljan saradnjom sa inspektorima i sa direktoricom, koja je ranije bila član ovog sindikata.

Naš sagovornik objašnjava da tamo gde je neko pravo prekršeno prvo sledi opomena, zato što namera Saveza sindikata Makedone nije da zatvori te fabrike, firme, preduzeća jer radnici od njih egzistiraju, rade u njima i od njih primaju plate.

– Odlazimo tamo, dajemo opomenu, pregovaramo i pokušamo da rešimo problem putem dijaloga. Ako to ne uspe postoje sankcije, kazne i onda poslodavac snosi duple troškove. I Rešenjem se zaduži da ispravi nepravilnosti – objašnjava naš sagovornik.

Da li ćemo još neka iskustva makedonskoh i srpskih sindikalaca moći da čujemo i u našem gradu na budućoj radionici, znaćemo uskoro kada organizator donese konačnu odluku o mestu održavanja. Prema prvom utisku šanse su velike.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

nineteen + 18 =