Ideja ima – sledi realizacija

Tribina pod nazivom „Aleksinac mora da pamti”, a koja je posvećena očuvanju sećanja na stradanje Aleksinca u NATO bombardovanju 1999. godine, održana je danas u punoj sali Doma omladine.

Jedan od ciljeva ovog okupljanja je pokretanje inicijative da Aleksinac dobije stalnu postavku posvećenu NATO bombardovanju našeg grada. Tokom ovog jednočasovnog skupa čule su se mnoge ideje, a neke od ideja izneo je i profesor istorije Zoran Stevanović.

− Tu su se čule mnoge lepe ideje koje će naravno uz veliki rad i biti, ja se nadam, realizovane. Moja ideja, koju sam predložio, da se jedna od znamenitih kuća u Aleksincu koje postoje i koje su pripadale ranije našim poznatim Aleksinčanima otkupi i da se tu postavi ta postavka uz niz drugih kao što bi mogla biti postavka o znamenitim Aleksinčanima, postavka o našem Aleksinačkom rudniku, njegovoj istoriji i njegovom stradanju i niz onih koje do sada nisu adekvatno zastupljene u Zavičajnom muzeju − kaže profesor Stevanović i dodaje da Zavičajni muzej nema dovoljno prostora da svim ovim temama posveti dovoljno pažnje.

Jedan od uvodničara bio je i majstor fotografije Hadži Miodrag Miladinović koji je tokom bombardovanja svojim objektivom beležio stradanje našeg grada i koji je voljan da te fotografije ustupi za stalnu postavku.

− Ono što mogu da kažem da sam svih tih 70 i nešto dana svakodnevno fotografisao događaje koji su usledili. Nije mi bilo teško da idem i danju i noću, na različitim terenima. Ja sam napravio više hiljada fotografija i od toga može da se napravi jedan manji izbor, da to budu zaista efektne fotografije koje će na pravi način da reprezentuju ono što se događalo tih strašnih dana 1999. godine− dodaje Hadži Miladinović. 

Sekretar Udruženja boraca Mića Milojević takođe je podržao ovu inicijativu sa današnje tribine, ali je svestan da do konačne realizacije ovih ideja treba dosta rada.

− Ove ideje koje su se čule u svakom slučaju su i dobre i korisne i znače jedan iskorak u vidljivosti našeg grada i kada je u pitanju cela Srbija pa i šire. Samo ih treba sprovesti, odnosno treba naći mogućnost kako da one i zažive. U svakom slučaju neće biti lako, jer tu su i prostorni i finansijski problemi. Nadamo se da ćemo kroz jedan određeni period  moći da jedan po jedan problem rešavamo i krenemo sa ostvarivanjem ovih ideja, jer to bi bilo jedno novo bogatstvo za naš grad − smatra Milojević.

Da je Aleksinac grad koji se nalazi na raskrsnici velikih sila i da nas ni jedan rat nije zaobišao mišljenja je Dragoslav Nenadović, autor knjige „Putem milosti”. On ističe da je uz pomoć donacija i prijatelja Aleksinac uspeo da preživi tu kobnu 1999. godinu.

− Vreme čine svoje, pojavljuje se magla na sećanje, pojavljuje se zaborav tako da ovu inicijativu danas doživljavam kao trenutak i kao jedan zdrav i prav pokušaj u pravo vreme da se zaustavi zaborav, jer mi imamo obavezu da ispoštujemo i sačuvamo uspomene i sećanja− kaže Nenadović.

Nakon današnjeg skupa sledi formiranje organizacionog odbora koji će voditi akciju i inicirati osnivanje fondacije preko koje će biti obezbeđen deo neophodnih sredstava za kupovinu prostora.

Današnja  tribina je održana u organizaciji Centra za regionalni razvoj DARS, a uz pomoć opštine Aleksinac i Centra za kulturu i umetnost Aleksinac.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

eleven + 6 =