Dr Živadinović: Priča u medijima o Astra-Zeneki su nečiji interesi

Prašina koja se digla u medijma, a zatim u pojedinim zemljama i obustava davanja vakcine „Astra-Zenekaˮ, dodatno su zbunile one neodlučne kada je u pitanju vakcinisanje. Evropska agencija za lekove pokrenula je istragu povodom navoda o mogućoj vezi između vakicne Astra-Zeneka i zgrušavanja krvi kod osoba koje su je primile. Vakcinaciju ovom  oksfordskom vakcinom su prekinule uglavnom zemlje koje pripadaju EU, među njima je i Danska. Danski zdravstveni stručnjaci kazali su da trenutno „nije utvrđeno da postoji veza između vakcine i krvnih ugrušakaˮ.

U Srbiji za sada nema takvih naznaka. Epidemiolog profesor dr Zoran Radovanović je po navodima agencija i medija izjavio da sumnje u vakcinu Astra-Zeneka nisu dokazane, i pozvao da se sa ocenama sačeka još nekoliko dana kada će biti sve razjašnjeno. On je još i dodao da bi se iznenadio ukoliko to nije „lažni alarmˮ, uz naglasak da u Srbiji, za sada, nemamo „stvarne indicijeˮ da postoje neželjena dejstva od oksfordske vakcine.

Od svog kolege izrečitiji je bio aleksinački epidemiolog dr Rodoljub Živadinović koga smo zamolili da za naš medij da svoj komentar kada su u pitanju dešavanja oko ove vakcine.

− Kada me pitate o Astra-Zeneki razumem pitanje jer se u medijima može svašta pročitati. Moram da kažem, da je jedno što pišu mediji,a drugo stvarnost. Mi do sada nismo imali ni jedan ozbiljan problem sa Astra-Zenekom na vakcinisanju. Takođe, kada gledamo šta kaže struka i nauka, ni na svetskom nivou nije utvrđena povezanost Astra-Zeneke sa bilo kojim ozbiljnijim zdravstvenim problemom u odnosu na one koje daju druge vakcine. Mogu da kažem da smatram lično da je cela ova priča oko Astra-Zeneke u medijima zapravo zasnovana na nečijim interesima − kaže dr Živadinović.

On je i pojasnio zašto pretpostavlja da su u pitanju i nečiji interesi, koji nisu samo zdravstveni.

− Vakcina firme Astra-Zeneka je projekat koji je zamišljen da bude bez profita i zato je ta vakcina i najjeftinija. To verovtno nekome ne odgovara i zato se možda stimuliše ovoliki broj napisa koji idu suprotno od zdrave logike, od zapažanja na terenu. Zaista nema ni jednog razloga sumnjati u bilo koju vakcinu i bilo koju njenu komponentu da može izazvati ne znam šta – smatra naš sagovornik.

Dr Živadinović ne negira da su moguće neke blage neželjene pojave, ali su one retke i ovde u Aleksincu nisu zabeležene kod oksfordske vakcine.

− Tačno je da su moguće alergije. Za sve ovo vreme mi smo imali jednu ozbiljniju alergiju koja je veoma lako prošla, jednu urtikariju po čitavom telu i ništa više od toga. Kod jednog pacijenta smo od kineske vakcine dobili takvu reakciju, ali to je sve banalno. Na ovoliki broj vakcinisanih to je zaista ništa − kategoričan je ovaj epidemiolog.

Možda našem sagovorniku  daje za pravo i informacija koju je objavio portal Bi-Bi-Si (BBC) na srpskom 13. januara ove godine.

„Iako države nisu saopštile koliko su platile do sada odobrene i nabavljene vakcine, veruje se da Fajzerova doza košta oko 17 evra, Modernina oko 28 evra, a najjeftinija je Oksford/AstraZeneka – oko 3,5 evra po doziˮ – stoji pored ostalog u tom napisu.

Naravno, pravu istinu bi trebalo da da struka na svetskom nivou, a takođe i u Srbiji. Tako bi se otklonile sumnje o ispravnosti ove vakcine, a i one sumnje da nekome smeta cena ove britansko-švedske vakcine proizvedene u Indiji.

Jedan komentar

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

20 + five =