Hrebeljanović

Ukusi ražanjskog kraja na jednom mestu

Ražanj nema svoj hotel, ali ima Etno kuća Hrebeljanović. Posle tri decenije života „na strani” njen vlasnik Srđan Pavlović vratio se u zavičaj na svoju dedovinu. Renovirao je postojeći objekat i dogradio određene prostorije, pa je dobio i smeštajne kapacitete, u vidu tri apartmana.

Sa ovdašnjim proizvođačima hrane i pića, pre svega sa vinogradarima, voćarima i pčelarima, uspostavio je saradnju, tako da oni imaju prostora za prezentaciju svojih proizvoda, a on u ponudi autentičnu zdravu hranu lokalnog porekla. To goste na proputovanju u poznatije turističke destinacije opredeli da ostanu dan, dva i uživaju u takvoj ponudi. A ovog leta, prema rečima domaćina, bilo ih je iz Novog Sada, Subotice, Beograda, Loznice i iz inostranstva, većinom naši gastarbajteri iz Nemačke i Švajcarske. Etno kuća je postala i mesto okupljanja poštovalaca zdrave hrane i ekologije.

U ovoj kući prolaznici skoro po proizvođačkim cenama mogu da kupe med, prerađevine od voća i povrća ovdašnjih domaćinstava, kao i vina iz lokalnih vinarija. U ovu ideju Pavlović veruje i uopšte se ne kaje što se nakon 30 godina ugostiteljskog rada u Nišu i povremeno u inostranstvu odlučio za Ražanj.

– Ovde sam sa porodicom, ovde mi odrastaju deca. Moja porodica je došla u zdravu sredinu, moja deca nikada nisu otišla kod lekara, nemamo zdravstvene kartone. Mogao bih da preporučim svakome da dođe. Ovde je jedna ruža vetrova od Jastrepca, Bukovika i Rtnja. Što se tiče vode i čistog vazduha ovde je besprekorno. Imao sam ponude i za Beograd i opet da se vratim u inostranstvo, ali ne. Ostao sam ovde. U posao su uključeni i moji ukućani, porodično radimo. Naš cilj je bio da svi budemo na okupu, da se deca ne sele negde i da ne idu u inostranstvo već da ostanu na svojoj dedovini – objašnjava naš domaćin svoj pogled na ovaj biznis u kome su angažovani on sa suprugom, dva sina i dve kćeri.

Najstariji sin je završio informatiku u Nišu, kćerka medicinsku u Ćupriji, pa je njihova pomoć u radu dragocena. Svoju etno kuću zainteresovanima najčešće preporučuju putem društvenih mreža. Kako kažu, plan im je da urede još pet apartmana, a za sada su i cene konkurentne, pa je noćenje samo hiljadu dinara.


Istorija na zidovima

Za vlasnika Etno kuće „Hrebeljanović” patriotizam je na prvom mestu. Na zidovima su znani likovi iz naše istorije, ali i određene fotografije i predmeti iz vojničkog života u raznim periodima naše burne istorije. Imate utisak da ste u muzeju ratne istorije.

A takav njegov odnos prema patriotizmu nije bez razloga. Devedesetih godina sa 19 godina Srđan Pavlović kao vojnik bio je u Kninu, onda u Bosni, pa na Kosovu. Preko 30 meseci je bio dobrovoljac u okviru vojske.


Opširniji tekst uskoro ćete moći da pročitate u štampanom i elektronskom izdanju lista Novosti juga 

 

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

one + 20 =