Pravo na rad neće biti prazna priča

U Turističko informativnom centru Aleksinac (TICA) sinoć je održan završni sastanak u okviru projekta „Da pravo na rad ne bude prazna priča”, finansiran od strane UN Vumen (UN Women) globalne organizacije za osnaživanje žena. Ovaj projekat realizovalo je Udruženje romkinja „Osvit” iz Niša sa svojim partnerima u Nišu, Aleksincu, Merošini i Doljevcu.

− U okviru ovog projekta, imali smo mogućnost da sto žena iz Niša, Aleksinca, Doljevca i Merošine provedemo kroz edukativne radionice o njihovim pravima na rad i o ženskim ljudskim pravima. Nakon toga od te grupe polaznica odabrali smo 52, koliko su nam sredstva omogućila, da prođu razne oblike prekvalifikacija, dokvalifikacija i pohađanje različitih kurseva kako bi stekle znanja za određena zanimanja. Najčešće su se opredelivale za kurs vođenja knjigovođstva, negu starijih lica, kurseve nemačkog i engleskog jezika, frizere, pedikire i kozmetičare – rekla je za naš portal Ana Saćipović, direktorka Udruženja romkinja „Osvit” iz Niša.

Ovim projektom obuhvaćeno je stručno osposobljavanje 52 kandidata, a u Aleksincu kurseve je uspešno završilo 14 polaznica. Ovom prilikom uručeni su sertifikati za položene kurseve Nemačkog jezika, negovateljica, ali i frizera i kozmetičara koje su pored sertifikata dobile i mini grantove u vidu početne opreme za bavljenje tim poslom.

− Kroz ove kurseve 52 polaznice dobile su nove profile zanimanja. Od donatora obezbedile smo sredstva da 28 žena iz Doljevca, Niša, Aleksinca i Meroše, koje su prošle obuke za frizere, pedikire i kozmetičare, dobiju početnu opremu u vrednosti od 7.800 dinara za bavljenje ovim profilom zanimanja. Nažalost nismo imale šta da podelimo polaznicama koje su završile kurseve knjigovođstva, engleskog i nemačkog jezika i negovateljicama tako da su one ostale uskraćene za dobijanje ovog mini granta u obliku opreme, ali zato smo tu da im pomognemo da napišu dobar biznis plan i da konkurišu za sredstva za samozapošljavanje – dodala je Saćipović.

Partner u realizaciji ovog projekta u Aleksincu bilo je ovdašnje Udruženje romkinja „Nada”.

− Drago mi je da su se žene i devojke odazvale ovom pozivu i da su uspešno završile sve kurseve koje su imale. Moram reći da su se samostalno javile jer su želele da se ekonomski osnaže i upoznaju sa potencijalnim profilima zanimanja. To mi je donekle bila i želja, da motivišem žene da krenu u realizaciju svojih budućih zanimanja – poručila je Nataša Petrović iz Udruženja romkinja „Nada” iz Aleksinca.

Sledeći važan korak za učesnice ovog projekta biće pisanje biznis plana, ali i upoznavanje sa nadležnostima Nacionalne službe zapošljavanja, kako bi aplicirale za subvencije za samozapošljavanje.

 

Jedan komentar

  1. Pravo na rad naravno da nikada nije dovedeno u pitanje, ali pravo na adekvatnu zaradu i barem dostojanstvo naravno da jeste! Da li mozete da objasnite kako kilo sljiva moze da kosta 10 dinara? Prvo i osnovno pitanje… posle moze da se prica o preduzetnistvu.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

9 + twenty =