Ovo je neizdrživo i kadrovski i materijalno?

Pritisak na aleksinački zdravstveni sistem je veliki, skoro na granici izdržljivosti. Kako i da ne bude kada je u proseku dnevno 65 novooboilelih od Kovid-a, a službe urade na dan oko 500 analiza. Prostorije gde je radila psihijatrija pretvorene su u kovid ambulantu sa celodnevnim radnim vremenom. Klub penzionera, gde se primaju terapije, je prepun pacijenata. Medicinski timovi svoju drugu smenu, koja traje do 20 sati, produžavaju do kasno u noć, često i do dva sata. Preko 30 odsto osoblja u Opštoj bolnici je angažovano u kovid sistemu.

Opšta bolnica je za protekla 2,5 meseca potrošila medicinski materijal i lekove koje troši u redovnim uslovima za šest meseci. Zatražena je finansijska pomoć od resornog ministarstva, Republičkog fonda i lokalne samouprave. Odgovora nema, pa je za četvrtak zakazan sastanak sa predstavnicima Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Opština je oprezna sa budžetom i pored izuzetne saradnje sa Opštom bolnicom nije u mogućnosti da pruži traženi obim pomoći. Opšta bolnica je republička institucija pa će se rešenje, zajedničkim snagama, potražiti u republičkim organima.

dr Sreten Vujošević

To bi ukratko bio prepričan događaj sa današnje sednice Opštinskom štaba kada je zamenik direktora Opšte bolnice dr Sreten Vujošević izneo pred članovima ovog tela trenutnu epidemiološku situaciju u našoj sredini i zapitao zašto se na današnjem sastanku ne razmatra i zahtev za pomoć zdravstvenoj ustanovi koju predstavlja. Predsednik opštine Aleksinac i komandant Opštinskog štaba Dalibor Radičević je objasnio o ograničenim mogućnostima lokalnog budžeta i da treba takve zahteve uputiti ka ministarstvu i fondu.

Da epidemija ne popušta može se primetiti i na osnovu ostalih podataka. U prošloj sedmici zabeležen je novi crni rekord, jer je broj datih terapija 1875, a u prvoj sedmici ovog meseca bilo je 1204 terapija. Juče 295 pacijenata je primilo terapiju, a od početka marta 6529. Prvog dana ove sedmice u kovid ambulantama Doma zdravlja i Opšte bolnice testirano je 214 uzoraka od kojih je 85 bilo pozitivno.

Neki od pacijenata sa kojima smo razgovarali su nam potvrdili da je svakim danom sve veći broj osoba koje se leče u kovid ambulantama i da uglavnom kupuju određene lekove, a da infuzioni rastvori i te vrste lekova ima sa malim prekidima. Naš sagovornik kaže da je primetio da stalno dolaze lekovi i infuzije, ali da je naroda mnogo i da se dosta troši. Uglavnom pacijenti, koje smo kontaktirali, se pozitivno izjašnjavaju o dobijenim uslugama i sami svesni teške situacije.

Da li će ovakav priliv obolelih izdržati aleksinački zdravstveni sistem ili će morati da šalju obolele za Kruševac, Niš i Sokobanju ostaje da se vidi. Iz ovih ustanova pak stižu upozorenja da su sve punije sa pacijentima. Zato zbog građana i dela medicinskog osoblja koje ulaže ogromnu energiju kako bi pomogli obolelim treba sve učiniti da makar ima dovoljno medikamenata. 

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

five × 2 =