Ogledna polja najavljuju dobre prinose

Svako ko je prolazio kroz Donju Peščanicu imao je priliku da pored puta na izlazu iz naselja vidi i ogledno polje na kome je zasejano više vrsta strnih žita i da se sam uveri kako pojedine sorte uspevaju na tom području. Ovakvo ogledno polje je na tom mestu zaslugom Poljoprivredne stručne i savetodavne službe Niš, koja je na parceli proizvođača Zlatanović Novice i Stane postavila ogled sa 36 sorti različitih vrsta strnih žita, odnosno na ogledu sedam semenskih kuća je predstavilo sve sorte pšenice, ječma, raži i tritikalea.

− To je praksa stručne službe Niš koja svake godine postavlja ogled i organizuje dan polja strnih žita gde proizvođači mogu da vide najbitnije fiziološke karakteristike pojedinih sorti, otpornost na bolesti i da vide njihov izgled i da kasnije, kroz rezultate prinosa, na neki način sami mogu da vide koje su sorte dobre za naše terene − rekao je stručni saradnik PSSS NIŠ Saša Stanković i dodao da što se tiče stanje useva na terenu, ovaj ogled konkretno nije reprezentativan za čitavo područje Nišavskog okruga. 

Naime, u ovom delu opštine Aleksinac kiše su češće padale i ogled je odmah posle setve hvatala kiša. Kako navode stručnjaci, đubrenje je bilo izuzetno dobro i kvalitetno, tako da se ovde mogu očekivati neki prinosi preko sedam tona po hektaru, pa možda kod nekih sorti i devet tona po hektaru.

− Biće sigurno i na teritoriji Nišavskog okruga pojedinih proizvođača sa sličnim prinosima, ali se ne može očekivati neki prosek veći od višegodišnjeg proseka, što znači negde između tri i po i četiri tona po hektaru. Za Aleksinac se može reći oko četiri tone po hektaru, jer je tip zemljišta i agrotehnika uvek bolja u odnosu na veći deo Nišavskog okruga − dodao je Stanković. 

Kada je reč o opštoj slici useva na terenu, oni su u fenofazi nalivanja zrna, ali došlo je do nagle pojave bolesti i gubitka aktivnosti lista zastavičara pa će se to odraziti na prinos. To se desilo u prošloj nedelji, praktično od kretanja padavina. Padavine nisu prouzrokovale fuzarijum što je česta pojava bila poslednjih godina, ali je došlo do brzog gubitka lisne mase i može se očekivati da se brže prođe kroz faze sazrevanja pšenice.

Shodno tome, može se očekivati da žetva ječma krene za nekih desetak do 15 dana, a da žetva pšenice počne negde početkom jula meseca.

 

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

seventeen − four =