Kapitalno izdanje istorije Aleksinca

Jedno od najznačajnijih izdanja Centra za kulturu i umetnost u ovoj 2021. godini je svakako ponovno štampanje petotomne istorije Aleksinca i okoline koja je izašla u okviru edicije „Zavičaj”. Autor četiri knjige je pokojni profesor Miodrag Spirić, dok je petu knjigu priredio profesor istorije Zoran Stevanović.

Profesor Spirić je napisao istoriju našeg grada i okoline u četiri publikacije: „Do kraja prve vladavine Kneza Miloša”, „Od kraja prve vladavine Kneza Miloša 1839. do kraja Prvog srpskog – turskog rata 1876 – 77. godine”, a u trećoj knjizi je obuhvatio period od kraja srpsko – turskih ratova pa do kraja vladavine kralja Milana Obrenovića 1889. godine i razvoj privrede i zdravstva u Aleksicu i okolini u XIX veku. U četvrtoj knjizi obrađeni su događaji u Aleksincu i okolini u periodu od abdikacije kralja Milana Obrenovića do kraja Prvog svetskog rata. U petoj knjizi profesor Stevanović je obradio period od 1918. do 1941. godine.

 

− Istorija Aleksinca i okoline od praistorije do početka Drugog svetskog rata u Jugoslaviji je kapitalno delo kakvim se može pohvaliti mali broj gradova i opština u Srbiji. Pet knjiga, koje su izašle u periodu od 1995. do 2014. Godine, objedinjene u jednu celinu predstavljaju izdavački poduhvat Centra za kulturu i umetnost u Aleksincu. Čitaoci mogu na jednom mestu da sagledaju društvenu, ekonomsku i političku istoriju Aleksinačkog pomoravlja od najstarijih vremena pa do početka Drugog svetskog rata. Tu su i događaji koji su se odigrali na ovom prostoru, a od značaja su za nacionalnu istoriju − kaže za naš medij profesor istorije i jedan od autora Zoran Stevanović.

U događaje od nacinalnog značaja on ističe dešavanja u Deligradu 1806. godine iz Prvog srpskog ustanka, zatim priključenja šest otrgnutih nahija Srbiji 1833. i otmicu devojaka u Mozgovu, kao povod za pokretanje ustanka. Ovaj istoričar ističe i ulogu Aleksinačkog karantina u odbrani Srbije od kuge, kao i dešavanja u Prvom srpsko – turskom ratu 1876. godine, bitku na Šumatovcu i Proglašenje kraljevine.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

four + 18 =