Grožđe zri u aleksinačkim vinogradima, ali ne kao nekada

Po vinogradima uveliko zri grožđe, ali kada je reč o kvalitetu potvrdiće se narodno verovanje da u godini kada dobro rode pšenica i kukuruz ne može se očekivati dobro grožđe, paprika i bostan. Najverovatnije jedne biljne vrste traže kišno leto, a druge puno sunca.

Za vinogradare je ova godina krenula jako nezgodno, sa puno kiša i sa puno bolesti. Oni koji su uspeli da zaštite vinograde, zahvaljujući ovom toplom vremenu najesen, imaju šanse da uberu kvalitetno grožđe. Međutim, ti postoji drugi problem.

− Ova godina je jako zahtevna što se tiče prodaje grožća. Usled pandemije svi vinari imaju dosta vina na zahilama, tako da smanjuju potražnju za grožđem i najverovatnije će smanjiti i kapacitet. Cena će takođe biti jako diskutabilna, jer je potražnja zaista niska − ocenjuje Miloš Ristić, direktor Centra za vinogradarstvo i vinarstvo u Nišu.

Aleksinac je nekada bio jedano od velikih vinogradarskih područja u Srbiji. Nažalost, propadanjem PIKa Aleksinac sve se to ugasilo. Naši vinogradari su predavali grožđe PIKu, a nisu navikli da od tog grožđa finalizuju, da prave vino. Naša opština je jedna od retkih u Srbiji gde nema ni jedne registrovane vinarije na teritoriji čitave opštine i to je generalno problem celog juga Srbije. Niš ima nekoliko vinarija, Ražanj ima jednu, Aleksinac ni jednu, za razliku od župskog Aleksandrovca koji je manji od Aleksinca, a ima 80 i nešto vinarija.

−Ja mislim da je ovaj naš deo Srbije jedan od najboljih što se tiče i klime i zemljišta za uzgoj vinograda. U Palilili imamo jednu parcelu gde je bio dugo godina vinograd i po meni je to jedna od najboljih parcela u Srbiji za vinograde. Nažalost ona stoji prazna, niko ništa ne radi po pitanju podizanja vinograda na toj parceli − dodaje Ristić.

Sam podatak koliko je vinograda imao PIK Aleksinac i da su bili u Suhotnu, Aleksincu i Katunu govori da je bukvalno cela teritorija Aleksinca jako dobra za uzgoj vinove loze. Svi ti krajevi imali su i mnogo privatnih vinograda, ali to je sada desetkovano. U nekoliko sela ima još vinograda, to su mali posedi od 10 do 20 ari koje vlasnici koriste za sopstvene potrebe.

Nakon sjajnog perioda tokom šesdesetih, sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka, vinogradarstvo je u ovom kraju zamrlo poslednjih dvadesetak godina i ništa ozbiljno se po ovom pitanju ne preduzima u Aleksincu.

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

fourteen − 9 =