Demografski problemi Aleksinca: Smrtnost iznad, rađanje ispod proseka u Srbiji

Ministarka u Vladi Republike Srbije zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović, prilikom današnje posete Predškolskoj ustanovi „Lane”, pohvalila je saradnju sa aleksinačkom lokalnom samoupravom i ovdašnjim ustanovama, kao i kvalitet projekata koji stižu iz Aleksinca. Ona je kazala da od 2018. godine, od kada je na čelu ovog vladinog kabineta, ceo Nišavski okrug je dobio 180 miliona, a od toga je 45 miliona dinara došlo u Aleksinac.

‒ Rekonstrukcija krova ove zgrade i fasada je od tih sredstava. Tako da 180 mališana i u jaslenom uzrastu i u starijoj predškolskoj grupi ima neuporedivo kvalitetnije uslove za boravak u dečijem vrtiću ‘Lane’, koji je centralna predškolska ustanova. Zatim, programi koje smo mi ovde finansirali bili su vezani i za balon salu u kojoj se fizička i sportska aktivnost dece može odvijati nesmetano i kvalitetno. Ove godine negde oko 20 miliona je uloženo upravo u dva transportna sredstva. Jedno je namenjeno deci seoskih sredina kako bi lakše dolazili u predškolsku ustanovu, a drugo transportno sredstvo je posebno interesantno zbog toga što je bibliobus. Dakle biblioteka koja će ići po selima, deca i ostali će ulaziti u tu biblioteku, uzimati knjige i na taj način ćemo davati doprinos širenju kulture i obrazovanja naših najmlađih. Tako da to su samo neki elementi saradnje – kazala je ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku.

Slavica Đukić Dejanović je još i kazala da je ovo samo početak aktivnosti na dugom putu demografskog boljitka čiji je kraj daleko. Ali taj prvi je jako važan. Po njenim rečima Aleksinac je pokazao jedan senzibilitet kada je u pitanju ovaj problem, i kvalitetno se pripremao, a što je nije iznenadilo.

‒ Znate u Aleksincu se ne rađa godišnje ni devet beba na 1.000 stanovnika, a smrtnost je veća nego što je u Srbiji, čak blizu 17 ljudi na 1.000 stanovnika umre. Prosečna starost je nešto veća nego u Srbiji, a očekivano trajanje života nešto kraće. Tako da su to parametri koji nas mnogo ne ohrabruju. Međutim demografi su nas naučili da kada se sve radi što treba, da će za pet do 10 godina biti značajnih pomaka ‒ kazala je ministarka, uz napomenu da iskreno veruje da će buduće generacije registrovati te pozitivne pomake.

 

Postavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

thirteen − 5 =